IKONA – prezentacja Pracowni Technologii i Kopii Ikony, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

5 grudnia 2021 r. - 31 stycznia 2022 r.

Prezentowane ikony wzorowane na zabytkach z kręgu ikonografii starowierów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, zostały wykonane pod kierunkiem dr hab. Danuty Stępień, prof. ASP. Asystenci: mgr Marlena Koczorowska (w zastępstwie mgr Marta Zaborowska).

Autorzy prac:
Alina Makarow – kopia ikony Św. Mikołaj Cudotwórca
Sylwia Przywózka – kopia ikony Matka Boska Kazańska
Weronika Borawska – kopia ikony: próbnik Św. Jan Chrzciciel jako Anioł Pustyni (próbnik prezentujący budowę strukturalną ikony)
Katarzyna Kasperowicz – kopia ikony Św. Jan Chrzciciel (kopia ikony, próbniki materiałów malarskich)
Hubert Dolinkiewicz – kopia ikony Św. Haralampiusza z Chrystusem, Starotestamentową Trójcą Świętą i świętymi na polach: Błażejem, Barbarą, Julitą, Ksenią, Anną i Kirikiem
Oleksandr Vistachenko – kopia Iwerskiej Ikony Matki Bożej

Wystawa została zorganizowana jako wydarzenie towarzyszące promocjom kolejnych publikacji wydanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku Instytucja Kultury Województwo Podlaskie opracowanych przez Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego :

"Nowatorstwo i kanon. Mistrzostwo ikonograficzne starowierów. Ikony staroobrzędowe w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu. Katalog zbiorów"
oraz serii zeszytów muzealnych:
IKONOSFERA tom VIII | Freski supraskie
IKONOSFERA tom IX | Dziedzictwo Podlasia