Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Jak krótki wiersz w poezji – prelekcja i recital w Salonie Bujnowskiego

Plakat do pobrania (PDF)

Spotkanie artystyczno-historyczne z cyklu Salon Bujnowskiego

25 lutego 2018 r., godz. 13.15, Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny)

W programie:

  • Opowieść Agnieszki Borowieckiej o życiu i twórczości Zygmunta Bujnowskiego.
  • Recital wokalno-instrumentalny Ryszarda Matusiewicza „Bo przecież świetnym był miastem Tykocin” .
  • Prezentacja fragmentów archiwalnych audycji o Zygmuncie Bujnowskim z zasobów Polskiego Radia Białystok.

Jak krótki wiersz w poezji – tak właśnie historyczka sztuki, Joanna Tomalska, lapidarnie określiła dorobek malarski  Zygmunta „Zycha” Bujnowskiego. Ten ze wszech miar godny uwagi artysta, prawie całe swoje krótkie życie związał z Tykocinem. Od kilku miesięcy stał się on, patronem artystyczno-historycznych spotkań w Muzeum Tykocinie.

Wstęp 2 zł

Agnieszka Borowiecka – absolwentka studiów magisterskich na kierunku „Historia sztuki” oraz studiów licencjackich na kierunku „Ochrona dóbr kultury i środowiska” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W ramach studiów magisterskich autorka podjęła się próby zmierzenia z życiem i twórczością podlaskiego artysty – Zycha Bujnowskiego. Ponadto stworzyła pierwszy tak kompleksowy katalog obrazów oraz spis obrazów zaginionych dokumentujących w ten sposób pozostały dorobek artysty. Nacisk w pracy został położony zarówno na stworzenie części biograficznej jak i odwołującej się do spuścizny twórczej Bujnowskiego. Jest to pierwsza taka praca od lat traktująca o Bujnowskim oraz pierwsza w ogóle, zbudowana na tak szeroko dostępnym materiale badawczym.
Z zamiłowania autorka jest podróżniczką oraz „zabytkomaniakiem oczarowanym Podlasiem’’. Prywatnie przyjaźni się z rodziną malarza oraz jest związana z Tykocinem.

Ryszard Matusiewicz – rocznik 1956, urodzony i wychowany w Tykocinie. Inżynier mechanik i pianista amator. Autor muzyki i tekstów ponad 150 piosenek, w części poświęconych Tykocinowi i Narwi. Niektóre z tych piosenek zostały wydane na trzech niskonakładowych płytach, były też wykorzystywane w spektaklach muzycznych "Sny małego miasteczka", prezentowanym m. in. w Teatrze Kamienica w Warszawie, oraz "Niebieski kot, czyli wspomnienie lata". Ryszard Matusiewicz współpracuje z Galerią "Opowieści z Narwi" w Tykocinie oraz z kawiarnią muzyczną "Nutka Café" w Warszawie.

Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, ale też żołnierz (bohater wojny polsko-bolszewickiej) przez niemal całe swoje twórcze, niestety krótkie życie związany był z Tykocinem. Muzeum w Tykocinie, pragnąc spopularyzować postać artysty i patrioty, zainicjowało cykliczne spotkania artystyczne pod hasłem Salon Bujnowskiego.

 

Patroni wydarzenia: