Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Kobieca dusza – Bronze, Céramique et Poésie | Patrycja Meunier

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Wystawa prezentuje cykl miniaturowych rzeźb, płaskorzeźb i odlewów z brązu połączonych ze starym konstrukcyjnym drewnem, pochodzącym z dawnych podlaskich stodół. Tematem ekspozycji jest figura kobiety świętej i uduchowionej. 

Na wystawie zobaczymy różnorodne prace. Są to postacie kobiet zamknięte w architekturze inspirowanej średniowiecznymi iluminacjami. Płaskorzeźby z cyklu „Kocham Cię” to intymny zapis przeżyć rzeźbiarki i matki – ukazujący miłość matki do dziecka. Rzeźby „Paryżanki”, uwiecznione w pozycji zadumy, prezentowane na wysokich drewnianych belkach, ukazują kobiecość. „Holenderki” to cykl płaskorzeźb inspirowany sztuką Cranacha – pewne swoich wdzięków kobiety w kapeluszach w otoczeniu przyrody. „Święte” to różnorodne płaskorzeźby i rzeźby wykonane przez artystkę w ostatnich latach. Płaskorzeźby ,,Volo me tangere” przedstawiają kobiety i anioła, symbolicznie nawiązując do tematyki Zwiastowania. ,,Głowy ceramiczne szkliwione” to cykl rzeźb inspirowany sztuką średniowiecza, natomiast ,,Instrumenty muzyczne” to prace wykonane przez artystkę z drewna na wzór instrumentów średniowiecznych.

Autorka prac – Patrycja Meunier, to francuska rzeźbiarka, która na stałe osiedliła się w Polsce. W oddalonym od ludzi drewnianym domu na Podlasiu stworzyła pracownię, w której powstają wyjątkowe rzeźbiarskie dzieła. Niezwykła przyroda okolicy w której mieszka, wschody i zachody słońca, cisza i zadumanie, wyzwoliły w niej również poetycką duszę. Artystka wydała tomik własnej poezji, który stał się inspiracją do powstania rzeźb. Ekspozycja przedstawia uwiecznione w pozycji zadumy kobiety, które swoją stylizacją akcentują wymiar uniwersalny, wplatający je symbolicznie w dowolną epokę.

Kurator: Beata Janowicz

Czas ekspozycji: 13 lipca – 30 września 2023

Fotorelacja z wernisażu

red.: JN