KOLĘDY KOŚCIOŁÓW OBRZĄDKU KATOLICKIEGO I WSCHODNIOSŁOWIAŃSKIEGO

Aleksandra Pawluczuk - alt
Paweł Pecuszok - tenor
Przemysław Kummer - bas/baryton

Zapraszamy do białostockiego Ratusza na koncert kolęd w interpretacji Ensemble QuattroVoce. W programie: Wacław z Szamotuł, Bartłomiej Pękiel, Feliks Nowowiejski, Stanisław Niewiadomski, Jan Maklakiewicz, Artemij Wedel, Kyryło Stecenko, Andrij Hnatyszyn, Ołeksandr Koszyc, Franz Gruber.

Ensemble QuattroVoce to zespół utworzony w 2011 r. przez profesjonalnych śpiewaków (Marta Wróblewska – sopran, Aleksandra Pawluczuk – mezzosopran, Przemysław Kummer – bas, Paweł Pecuszok– tenor), związanych ze środowiskiem muzycznym miasta Białegostoku. Członkowie tego kwartetu wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Jako profesjonalni śpiewacy mają na koncie zarówno niezależne występy indywidualne w recitalach solowych lub kameralnych, jak i udział w licznych przedsięwzięciach zespołowych z większymi dziełami. Ensemble QuattroVoce w swoich wykonaniach kładzie główny akcent na przejrzystą formę, znaczenie słowa i liryki oraz specyficzne solowe współgranie. Taki charakter, wynikający z ogólnej idei i priorytetów estetycznych zespołu, mają również kolędy prezentowane na tej płycie. Wyrazistość, muzykalność, szacunek dla stylu i wierność epoce, czy wreszcie wyjątkowa sprawność artykulacyjna – to główne atrybuty tego nagrania. W kolędach, zwłaszcza tych dawnych, prostota, lekkość i melodyjność przenikają się z wyrafinowaniem, co stwarza bardzo dobry – można rzec – komfortowy i miły odbiór i wyraz emocjonalny. Barwy poszczególnych głosów gwarantują, że nie ma w tych interpretacjach dominacji jednej partii nad pozostałymi. Ta symbioza dźwiękowa i intelektualna oraz dynamiczna równowaga sprzyjają uzyskaniu i utrzymaniu świątecznego, pastoralnego nastroju. Kunsztowne interpretacje utworów dawnych mistrzów, zaprezentowane na płycie, przywołują najlepsze osiągnięcia polskiego renesansu w muzyce. Na przykład utwory bożonarodzeniowe Wacława z Szamotuł czy Bartłomieja Pękiela – to perełki, ukazane nam przez czterogłosowy Ensemble QuattroVoce w pełnej krasie i klasie, które potwierdzają niezwykłą uniwersalność polskich kompozytorów tamtych czasów. Od pierwszego utworu do końca płyty, poprzez polskie pieśni i kantyczki z XVI-wiecznych kancjonałów, aż po kolędy najnowsze w doskonałych opracowaniach Stanisława Niewiadomskiego i Feliksa Nowowiejskiego, wędrujemy piękną ścieżką dźwiękową i nieustannie otula nas Święto Narodzenia Pańskiego w bardzo klasycznym, wysmakowanym i ciepłym klimacie.