Kresy i Bezkresy – Festiwal w Tykocinie

Festiwal Kresy i Bezkresy to wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów, ich historii i kultury. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wileńszczyźnie. Zaplanowano pokazy filmowe, spektakle teatralne, koncerty oraz spotkania z twórcami. Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma ogromną przyjemność partnerować tej imprezie. Zapraszamy do Muzeum w Tykocinie na wyjątkowe koncerty i spotkania.

Sprawdź program festiwalu Kresy i Bezkresy

Koncert „Korzenie. Starodawne pieśni słowiańskie i litewskie”
30 czerwca 2023, godz. 20.30
Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga, ul. Kozia 2

Weronika Grozdew–Kołacińska (śpiew)
Rafał Grozdew (śpiew)
Marta Maślanka (cymbały, śpiew)
Karolina Matuszkiewicz (kemanche, suka biłgorajska, śpiew)
Bart Pałyga (instrumenty strunowe, instrumenty dęte i śpiew alikwotowy)
Bartłomiej Zajkowski (pianino, instrumenty elektroniczne)
Hubert Zemler (perkusja)

Wyjątkowy koncert podczas którego twórcy sięgną do naszej muzycznej prehistorii. Niezwykła różnorodność i bogactwo słowiańskich oraz litewskich form, motywów i stylów będzie dla nich inspiracją do twórczego ich przetwarzania, do reinterpretacji i odkrywania na nowo ukrytych w nich tajemnic.

Koncert „Pijmy zdrowie Mickiewicza”, czyli kresowy piosennik romantyczny
3 lipca 2023, godz. 18.00
Muzeum w Tykocinie – Dom Talmudyczny, ul. Kozia 2

Wykonawcy:
Jacek Kowalski (śpiew, gitara, słowo)
Wojciech Winiarski (gitara, gitarolutnia)

Jacek Kowalski – pieśniarz, sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Na scenie pojawił się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył studia i został laureatem 24. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Autor kilkudziesięciu płyt, książek naukowych, popularnonaukowych i poetyckich.

Koncert „Karaimska mapa muzyczna – Karolina Cicha i spółka”
5 lipca 2023, godz. 19.00
Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga, ul. Kozia 2

Wykonawcy:
Karolina Matuszkiewicz (suka biłgorajska, fidel płocka, kemanche, kobyz, śpiew)
Mateusz Szemraj (cymbały, lutnia arabska, rubab, mandolina, saz)
Patrycja Betley (instrumenty perkusyjne, śpiew)
Michał Kuliczenko (śpiew) – gościnnie

Koncert przybliży muzykę Karaimów, niewielkiej mniejszości narodowej, czerpiącą inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, w której słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy też polskie.

Spotkanie, poezja, muzyka – „Stary Tykocin, nowa opowieść”
8 lipca 2023, godz. 19.00
Muzeum w Tykocinie – Dom Talmudyczny, ul. Kozia 2
Wstęp wolny

Podróże dźwiękiem i słowem. Docenieni współcześni polscy poeci i poetki (Justyna Bargielska, Joanna Żabnicka, Adrian Sinkowski, Jakub Pszoniak, Tadeusz Dąbrowski) postarają się na nowo opowiedzieć historię Tykocina. W jaki sposób? Autorzy piszą wiersz inspirowany życiorysem i osobą związaną z Tykocinem. Współcześnie piszący autorzy, zwłaszcza z młodszego i średniego pokolenia, często określani są poetami zaangażowanymi, rzadziej natomiast nawiązują do historii. Co z tego wyniknie? Czy stary Tykocin może zostać przez poetki i poetów opowiedziany na nowo? Odczytaniu wierszy będzie towarzyszyła muzyka specjalnie skomponowana na tę okazję przez Bartłomieja Zajkowskiego. Tuż po występach rozpocznie się dyskusja, którą poprowadzi Katarzyna Wójcik, krytyk literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ.

Poeci: Justyna Bargielska, Joanna Żabnicka, Tadeusz Dąbrowski, Jakub Pszoniak, Adrian Sinkowski
Muzycy: Miłosz Pękala, Bartłomiej Zajkowski
Prowadzenie: Katarzyna Wójcik