Koncert TIKTIN – WAJNBERG/PANUFNIK/BACH

22 października 2023 r., godzina 18.00
Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

W Wielkiej Synagodze wystąpi Maria Sławek- skrzypaczka, wykładowczyni, prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech i USA. Artystka podczas wieczoru wspólnie z Lutosławski Quartet wykona utwory wybitnych polskich kompozytorów emigracyjnych.

Wystąpią:
Maria Sławek – skrzypce, kierownictwo artystyczne
Lutosławski Quartet (feat. Tomasz Januchta)

Program:
Mieczysław Wajnberg - Concertino op. 42, Rapsodia na tematy mołdawskie op.47
J. S. Bach - Ciaccona z II Partity d-moll
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy (1971)

Program składać się będzie z wyjątkowych utworów kompozytorów, którzy przed wybuchem II wojny światowej przyjaźnili się i studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg dokonał ponadto prapremiery pierwszej wersji „Tria fortepianowego” Panufnika. Rozdzielenie ich utworów wielkim dziełem Jana Sebastian Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego Kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Chaconne pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera „Pasażerka”.

Wszystkie dzieła zagrane zostaną w kameralnej obsadzie na skrzypce solo i kwintet smyczkowy
Nagranie będzie zapisem koncertu, który zorganizujemy dla społeczności Tykocina w jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.

Wejściówka: 5 zł/os

Maria Sławek

Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję "Artysty - rezydenta“ Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. W 2019 roku ukazał się nowy album artystki - "Rejoice" nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 pojawiło się także w limitowanej serii jako LP. Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką MKiDN, (m.in. w ramach programu "Młoda Polska"). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy.

Wykłada historię muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko - Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Międzynarodowej Konferencji "Mieczysław Wajnberg - twórcawobec historii: tożsamość, interpretacje, konteksty", która odbyła się w AM w Krakowie w 2019roku. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ramach którego przygotowała serię wykładów i podcastów dotyczących szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Jej publikacje znalazły się m.in. w tomie "Kultura - literatura, sztuka i nauka w XX" w ramach serii Stosunki Polsko - Żydowskie wydawanej przez Żydowski Instytut Historyczny i w roczniku "Zagłada Żydów" oraz w "Ruchu Muzycznym". Była kuratorką wydarzenia "Domówka u Mietka Wajnberga", współkuratorką powstania Spacerownika Warszawa Wajnberga, koordynatorką udziału Instytutu Mieczysława Wajnberga w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Polin i Żydowski Instytut Historyczny oraz kuratorką i pomysłodawczynią serii "Dialogi - muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych".

Lutosławski Quartet

Zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad.

Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthausie w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami –– byli to m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd. Muzycy kwartetu współpracowali również z paryskim IRCAM-em.

Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Płyta – 2016 – zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane.

Od 2007 roku Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.