Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

Koncert z historią

13 maja 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Wykonawcy:

 • Rafał Dudzik – skrzypce
 • Karina Komendera – fortepian

Program:

 • K. Gorski:
  Souvenir de Nadrzecze op.1 nr. 1
  Seconde Mazourka, sur des Chants polonaise op. 1. nr. 3
  Polonez koncertowy D-dur op. 3
 • K. Szymanowski:
  Romans

 • K. Gorski:
  Petite Etude-Spiccato op. 1. nr. 2
  Gavotte op. 1. nr. 5
  Polonez koncertowy nr 2 op. 4

Wstęp 2 zł

Uwaga: liczba miejsc ograniczona.

Rafał Dudzik studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasach prof. Tadeusza Gadziny, prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz i prof. Iwony Wojciechowskiej.
Jako uczestnik wielu międzynarodowych mistrzowskich kursów muzycznych doskonalił swój warsztat pod kierunkiem wybitnych osobowości artystycznych, byli to między innymi: Marine Jaszwili, Jan Tomeš, Mirosław Ławrynowicz, Roman Lasocki, Tomasz Tomaszewski, Piotr Janowski; oraz na kursach muzyki kameralnej pod kierunkiem Jana Diesselhorsta (Berliner Philharmoniker, Philharmonia Quartett Berlin) i muzyków wybitnego polskiego kwartetu „Camerata”.
Jest laureatem kilku konkursów muzyki skrzypcowej i kameralnej, m.in. w Zielonej Górze (I nagroda), Elblągu (V nagroda), Bydgoszczy (III nagroda) i Wrocławiu (II nagroda).
Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Do roku 2006 był solistą i prowadzącym grupy II skrzypiec Opery Wrocławskiej. Od września 2006 roku jest koncertmistrzem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Od 2008 roku jest prymariuszem Kwartetu im. Aleksandra Tansmana, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą.

Karina Komendera urodziła się w 1987r. w Bielsku-Białej. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. W 2006r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bielsku-Białej w klasie fortepianu prof. Adama Podreza i klasie saksofonu prof. Tomasza Gmyrka. W 2011r. ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na wydziale instrumentalno-pedagogicznym w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Pawła Skrzypka, a w 2012 Studia Managerskie dla Artystów i Twórców Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką nagród specjalnych i wyróżnień m.in. na VII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu, IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, nagród głównych IV Beskidzkich Warsztatów Pianistycznych oraz IX Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych w Warszawie. Dwukrotnie nagradzana stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Kultury i Sztuki miasta Bielska-Białej. W latach 2007-2009 została laureatką 3 stypendiów amerykańskiego instytutu pianistycznego w Californii „Gold Country Piano Institute”, pozwalającego na udział w Kursach Mistrzowskich w Nevada City oraz koncerty solowe w USA. Od 2010r. zaangażowana w projekt Białostockiego Teatru Lalek, spektakl-recital „Chopin-Impresja”, w którym zadebiutowała jako solistka na scenie Broadway La Mama Theatre (Nowy Jork-USA), koncertując później w Tokio Puk Theatre, Hamamatsu Concert Hall, Yaita Kodomonomori (Japonia), Filharmonii Narodowej w Kurganie (Rosja), Teatrze Wielkim w Poznaniu, Vienna Brut Theatre (Austria), Jassi Theatre (Rumunia). Występowała także podczas Festiwalu Mozartowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, również jako solistka z Bielską Orkiestrą Festiwalową.
Koncertuje także jako kameralistka w kraju i za granicą m.in. na scenach w St. Gallen (Szwajcaria), „Gaetano Zinetti Chamber Music Competition” we Veronie (Włochy), Polish-Norwegian Piano Duo Cultural Bridge w Trondheim (Norwegia), Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Nowym Sączu. Trzykrotnie brała udział a trasach koncertowych Bielsko-Biała Gospel Choir (m.in. Wenecja, Rzym, Como, Latina, Neapol). Od 2007r. współpracuje z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej i orkiestrą kameralną Cameratadell` Arte. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u: Grahama Scotta, Thomasa Hechta, Johna Perry`ego, Jorgena Larsena, Kevina Kennera, Anny Maklakiewicz, Andrzeja Artykiewicza, Czesława Stańczyka, Andrzeja Jasińskiego, Stefana Wojtasa, Jerzego Marchwińskiego.
Obecnie jest pianistką Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki i saksofonistką Big-Bandu OIFP-ECS. Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu i Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz jako nauczyciel fortepianu i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych Fryderyka Chopina w Warszawie.