Koncert „Zaginiony fortepian Sułtan Abdülhamid Hana”

6 maja 2022 r., godz. 17.00., Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Zapraszamy na koncert tureckiej fortepianistki prof. Tutu Aydınoğlu.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu "Sultan Abdulhamid Han's Lost Piano". W trakcie koncertu odbędzie się wykład poświęcony tematyce rozwoju zachodniej muzyki klasycznej, który zawiera w sobie historię zaginionego pianina, wykonanego dla Sułatana Abdülhamid Hana.

W programie usłyszymy dzieła: Liszta, Moszkowskiego, Guno, oryginalny hymn Hamidiye Necipa Paszy oraz jedno z najpopularniejszych dzieł tego okresu „Gwardia turecka”.

Twórczyniami projektu są prof. Tutu Aydınoğlu, profesor i pianistka Tureckiego Konserwatorium Uniwersytetu w Stambule oraz prof. Nuray Ocaklı, profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Sabahattin Zaim w Stambule.

Organizatorami spotkania są: Najwyższe Kolegium Muzułmańskie Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada Republiki Turcji w Polsce oraz Yunus Emre Enstitüsü – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku.