Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Konik malowany

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

Wystawa prac Piotra Kozłowskiego, prezentująca motyw konia, jego piękno i siłę, ale także fascynację i miłość artysty do tych właśnie zwierząt.

Piotr Kozłowski z malarstwem związany jest od dziecka. Pasję do malowania zaszczepił w nim dziadek, profesor Szkoły Plastycznej w Zamościu, który zabierał go na większość warsztatów plastycznych. Od zawsze fascynował się końmi, podziwiał ich piękno, dlatego w czasach szkoły średniej, żeby malować konie zatrudnił się w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Tam w każdej wolnej chwili mógł szkicować i fotografować, a na tej podstawie tworzyć prace.

Artysta, absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, z zawodu jest złotnikiem. Ponadto wykonywał i konserwował pomniki z kamienia na cmentarzu w Bielsku Podlaskim. Obecnie pracuje jako instruktor arteterapii w Bielskim Domu Kultury, zajmuje się także przygotowaniem wystaw i tworzeniem scenografii. Współpracuje z pracownią modelarską „Kartonowy Tur”, wspiera działalność aktywnej grupy kobiet „Bielskie Babeczki” oraz prowadzi zajęcia modelarskie dla „Fundacji Unitalent”. Tworzy także makiety i modele zabytków Bielska Podlaskiego na podstawie zdjęć. Stara się przedstawiać i szukać prawdy historycznej danego zabytku. W wolnej chwili rysuje portrety i karykatury.

Wystawa czasowa prezentowana do 3 października 2023 r.