Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej będzie dziewiątym oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku!

Sejmik Województwa Podlaskiego podjął uchwałę dotyczącą utworzenia muzeum poświęconego wybitnemu fotografowi.

Decyzja o utworzeniu muzeum ma na celu uhonorowanie Wiktora Wołkowa, a tym samym promocję artystycznego dziedzictwa Podlasia. Placówka stanie się ważnym miejscem dla miłośników fotografii, badaczy i wszystkich zainteresowanych odkrywaniem kulturowego dziedzictwa Podlasia. Otwarcie jest planowane latem. 

Wiktor Wołkow (ur. 4.04.1942 r. w Białymstoku, zm. 27.03.2012 r. w Supraślu) był artystą fotografikiem specjalizującym się w fotografii unikalnego krajobrazu i bogatej przyrody Polski północno-wschodniej. Wołkow wykonywał zdjęcia o każdej porze dnia i roku. Fotografował podczas wędrówek pieszych, motocyklowych, samochodowych, z samolotu i ze śmigłowca, pływając łodzią i nurkując. Pokonał tysiące kilometrów, „rejestrując obiektywem” Podlasie. Nieustannie utrwalał zanikające elementy wiejskiego krajobrazu, ludzi, zwierzęta, kapliczki, płoty czy przydrożne krzyże skąpane w promieniach wschodzącego słońca. Jego zdjęcia są swego rodzaju dokumentami, które pokazują, jak przez lata zmieniło się Podlasie.

Od 1973 roku Wołkow należał do Związku Polskich Artystów Fotografików. W jego dorobku znalazło się około sto wystaw indywidualnych oraz kilkanaście albumów. Uczestniczył w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia.

Dziedzictwo Wołkowa to sto kilkadziesiąt tysięcy pozycji, które zostały przekazane do zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Składają się na nie negatywy, diapozytywy oraz fotografie. W zasobach muzealnych znajduje się także sprzęt artysty – aparaty, obiektywy, filtry, przesłony oraz wyposażenie ciemni, w której pracował.

Wiktor Wołkow na stałe zapisał się w świadomości mieszkańców Podlasia jako jedna z najwybitniejszych osobowości artystycznych Województwa Podlaskiego w drugiej połowie XX wieku. Zawsze dążył do ideału, co czyniło go mistrzem, a jego fotografie dziełami sztuki.

JR