Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – kwiecień 2023

Zabytkiem Miesiąca w kwietniu jest POPIERSIE HIPOLITA WAWELBERGA autorstwa rzeźbiarza Józefa Mojżesza Gabowicza.

Józef Gabowicz był twórcą popiersi m.in. Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego czy Stanisława Moniuszki. Wychował się w Tykocinie, gdzie uczęszczał do miejscowego chederu. Po przeprowadzce do Warszawy znalazł tam protektora w osobie lekarza dr. Frenkla, który polecił go wybitnemu rzeźbiarzowi Ludwikowi Kucharzewskiemu, a ten umieścił go w szkole Wojciecha Gersona. W 1893 roku z listem polecającym od Gersona wyjechał do Petersburga, gdzie został przyjęty do Carskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam odnosił pierwsze artystyczne sukcesy. Jego rzeźby w marmurze i odlewy w brązie zostały docenione do tego stopnia, że artysta został przedstawiony cesarzowej Aleksandrze. W Petersburgu podjął również współpracę z Zakładem Odlewniczym K.F. Werfla, gdzie wykonał popiersie swojego mecenasa, wybitnego bankiera i filantropa Hipolita Wawelberga. Wsparcie otrzymane od Wawelberga umożliwiło mu wyjazd do Paryża, gdzie zwieńczył swoją edukację w pracowni Auguste Rodina, autora m.in. Myśliciela.

Na przełomie XIX i XX wieku Gabowicz był ulubieńcem paryskich salonów, jego rzeźby trafiły do licznych europejskich muzeów, a nawet do Bangkoku. Został wyróżniony na wystawach w Paryżu, Brukseli i Warszawie złotymi medalami. W 1910 roku rząd francuski przyznał Gabowiczowi palmę oficerską Legii Honorowej za całokształt twórczości. Zakup obiektu do kolekcji Muzeum w Tykocinie został sfinansowany przez Bank Spółdzielczy w Białymstoku w 2016 roku. Popiersie sygnowane jest „M. Gabowicz 1896 r.”.

Józef Mojżesz Gabowicz, K.F. Werfel, Petersburg, 1896, brąz, odlew, wym. 21 x 15 cm, nr inw. MT/H/1263