Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – luty 2022

Zabytkiem miesiąca w lutym jest RADIO SŁUCHAWKOWE Z GETTA W BIELSKU PODLASKIMRzeczpospolita Polska pod okupacją niemiecką, lata 1941–1942, drewno,
płyta laminowana, tworzywo sztuczne, 9,8 cm x 11,8 cm x 15,5 cm, nr inw. MBP/H/R/69, ze zbiorów Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Radio jest jednym z nielicznych przedmiotów ocalałych z bielskiego getta. Podczas zagłady mieszkańców getta (2–11 XI 1942) Niemcy rabowali i niszczyli dosłownie wszystko, dlatego po bielskich Żydach ocalało niewiele pamiątek, wśród nich – prezentowane radio. Możemy się domyślać, że dla korzystających z niego Żydów urządzenie stanowiło czasami jedyne źródło informacji.

Radio przez pięć lat znajdowało się na wystawie poświęconej Holokaustowi w jednym z najsłynniejszych muzeów świata londyńskim Imperial War Museum. Trafiło tam dzięki Melindzie Anderson, która w poszukiwaniu pamiątek po Żydach przemierzyła wzdłuż i wszerz całą Polskę.

Radio słuchawkowe z anteną zewnętrzną prawdopodobnie jest tzw. „samoróbką” wykonaną ok. 1941–1942 r. Ma ono postać drewnianej skrzynki. Od strony frontowej umiejscowiona jest płytka z tworzywa sztucznego z dwoma pokrętłami fabrycznej produkcji i oznakowanym zakresem od 0 do 100. Na płytce znajduje się 12 gniazd na słuchawki. Od góry – ruchoma klapka na dwóch zawiasach, frezowana z trzech stron. Wewnątrz radia na drewnianym kołku umieszczonych jest pięć cewek antenowych z napisem RADIX, dwa kondensatory o zmiennej pojemności oraz dwa oporniki. Radio strojono pokrętłami po wetknięciu słuchawek w odpowiednie gniazdka.

Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.