Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – luty 2023

Zabytkiem miesiąca w lutym są ŚPIEWY HISTORYCZNE Z MUZYKĄ I RYCINAMI Juliana Ursyna Niemcewicza, wydane w 1816 r.

Śpiewy Historyczne były programowym dziełem Juliana Ursyna Niemcewicza, poety schyłku klasycyzmu, aktywnego działacza politycznego o poglądach patriotycznych i antyrosyjskich. Powstały w większości między 1808 a 1810 r. Dzieło przedstawia postaci i czyny władców oraz rycerzy polskich od Bolesława Chrobrego po Jana III uzupełnione omówieniami dziejów Polski do czasów Księstwa Warszawskiego. Śpiewy od razu zyskały dużą popularność, kształtując wyidealizowane wyobrażenie o rycerskiej przeszłości Rzeczpospolitej oraz budując patriotyzm kolejnych pokoleń odbiorców. Utwory były pozbawione klasycystycznej maniery, co zyskało im uznanie poetów romantycznych oraz ułatwiało ich szeroki odbiór. Stały się lekturą szkolną, śpiewano je publicznie i inscenizowano. Patriotyczny charakter dzieła oraz jego niesłabnąca na przestrzeni XIX w. popularność prowadziły do powtarzających się represji ze strony zaborców, jak ograniczenia dystrybucji, czy usuwanie z bibliotek. Prezentujemy tu egzemplarz Śpiewów pochodzący z pierwszego wydania książkowego, z roku 1816. Wcześniej śpiewy publikowano w częściach od 2 listopada 1811 roku.

Julian Ursyn Niemcewicz, ŚPIEWY HISTORYCZNE Z MUZYKĄ I RYCINAMI, Warszawa 1816, ze zbiorów Biblioteki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Trwa konkurs ZABYTEK MIESIĄCA. Regulamin dostępny tu>>>