Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – sierpień 2023

Rzeźba przedstawiająca portret Mikołaja Kopernika zrealizowana przez wybitnego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego - jest sierpniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Dzieło powstało z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma. Ten unikatowy eksponat można oglądać przez cały miesiąc w białostockim Ratuszu.

[Alfons Karny, Mikołaj Kopernik, ok. 1972 r., ceramika szkliwiona, nr inw. MAK/S/111]

Alfonsa Karnego zawsze fascynowały wielkie postacie. Podziwiał ich dokonania, talent i osobowość. Chcąc złożyć im hołd, uwieczniał ich wizerunki w rzeźbach. Tak powstała Galeria Portretów Wielkich Polaków, ukazująca wybitne osobistości polskiej sztuki, polityki i nauki. Nie mogło zabraknąć w niej Mikołaja Kopernika – astronoma, kanonika, prawnika, matematyka, lekarza i ekonomisty. Karny tworzył jego wizerunki w granicie, gipsie, ceramice na podstawie gromadzonej przez wiele lat ikonografii: monet, medali, plakiet i płaskorzeźb. Jedna z prac, wykonana w granicie, została przekazana do gmachu ONZ w Nowym Jorku.

W 1973 r. przypadła  500. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Organizowano uroczyste obchody, zjazdy naukowe, wystawy. Rocznica ta stała się także inspiracją dla wielu artystów do trwałego upamiętnienia autora De revolutionibus orbium coelestium. Karny wykonał ceramiczną wersję głowy Kopernika, starając się jak najlepiej oddać osobowość i geniusz portretowanego. Faktura i kolor polewy zdaje się symbolizować ogrom i tajemniczość Wszechświata. Prezentujemy tę pracę z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma w ramach ustanowionego przez Senat RP Roku Mikołaja Kopernika.

Miejsce ekspozycji: Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Czas ekspozycji: do końca sierpnia 2023 r., w godzinach otwarcia muzeum
W kasie muzeum można nabyć pamiątkową pocztówkę z zabytkiem miesiąca.

red.: JN