Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

2011

<< Powrót

XIX JARMARK NA JANA
odbył się 19 czerwca 2011 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

 

Zgłoszenie dla wystawców

„KUP PAN GRABIE”

Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza do udziału w XIX Jarmarku na Jana. Impreza w odbędzie się 19 czerwca (niedziela) 2011 r. na Rynku przy białostockim Ratuszu, w godzinach 9.00 – 15.00.

Celem corocznego Jarmarku Świętojańskiego jest podtrzymywanie regionalnych tradycji połączonych z prezentacją współczesnego rękodzieła i sztuki ludowej Podlasia oraz gościnnie twórców ludowych z innych regionów Polski, Białorusi i Litwy. Do udziału w Jarmarku zapraszamy twórców kultywujących tradycje sztuki i rękodzieła ludowego. W tym roku szczególne zaproszenie kierujemy do przedstawicieli rzemiosł związanych z obróbką drewna: wytwórców grabi, łyżek, beczek, sit, kołowrotków, zabawek, wyrobów plecionkarskich. Równocześnie na imprezie będziemy gościć liczne grono najlepszych producentów tradycyjnych i ekologicznych produktów spożywczych.

Co roku Jarmark na Jana skupia blisko 150 wystawców, a honorowy patronat nad nim sprawuje Prezydent Miasta Białegostoku.

Organizatorzy Jarmarku w trosce o poziom estetyczny, artystyczny i wysoką jakość oferowanych produktów zastrzegają sobie prawo wyboru zgłaszających się wystawców. Jak zwykle preferowani są członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, których zawsze chętnie gościmy na naszych imprezach.

Zgłoszenia i informacje:
Wojciech Kowalczuk - Dział Etnografii
tel. 85 740 77 42, kom. 509 336 474
etnografia@muzeum.bialystok.pl

 


 

Organizowany od prawie dwudziestu lat przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego Jarmark na Jana nawiązuje do tradycji handlowej sięgającej połowy XVIII stulecia, gdy Białystok ponownie otrzymał prawo organizacji jarmarków i targów nadane przez króla Augusta III Sasa przywilejem z 1749 roku. Zgodnie z królewskim przywilejem jeden z targów miał odbywać się w dniu imienin hetmana Jana Klemensa Branickiego, właściciela Białegostoku. Na zrekonstruowanym Rynku po obu stronach Ratusza pojawią się stoiska kontynuujące doroczne tradycje targowe oraz występy nawiązujące do tradycji ludycznej.

O tą pierwszą zadba ponad 150 wystawców. Zjawą się garncarze z ceramiką przywiezioną z Czarnej Wsi Kościelnej, Rędocina oraz z Warmii, tkaczki z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowale, wytwórcy sit, kołowrotków, zabawek, koszy, rzeźbiarze ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami oraz grabie, które jak przed laty nadal są symbolem Jarmarku na Jana.

Na doroczny targ przywiezione zostaną wyroby z Kurpi, Mazur, Warmii, Litwy, Białorusi i Podlsia. Jak zwykle na Jarmarku Świętojańskim na stoiskach królować będą miody z pasiek podlaskich, sery z okolic Wiżajn i Korycina, mrowiska i sękacze z Puńska obwarzanki, wypiekane tradycyjnie chleby, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy oraz podhalańskie serki i bryndza. Podlaskie produkty spożywcze wytwarzane przez lokalnych producentów cieszą się uznaniem nabywców i w Białymstoku nie wymagają już promocji. Stali bywalcy twierdzą, że tylko na targu zdarzają się okazje i chociaż nie ma tutaj promocji, wyprzedaży i przecen to żadna kiełbasa z supermarketu nie ma smaku i zapachu wędliny z jarmarku.

Na Rynku pojawią się kapele z północno-wschodniej Polski oraz Litwy z harmonią pedałową, skrzypkami i cymbałami. Na miejskim Rynku, zamienionym tego dnia w plac targowy, obejrzeć można było wystawę o dawnych jarmarkach oraz spróbować kurpiowskiego piwa kozicowego.

Jarmark jest jedną z imprez Dni Miasta Białegostoku organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.