XIX JARMARK WIELKANOCNY SZTUKI LUDOWEJ PODLASIA
odbył się w niedzielę 21 marca 2010 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Jarmark Wielkanocny rozrasta się z każdym rokiem. Na ponad stu stoiskach rozstawionych na Rynku można było kupić świąteczne ozdoby i wyroby związane z Wielkanocą: baranki z cukru, koszyczki na święconkę z wikliny i drewna dartego, wyroby koronczarskie i hafciarskie. Jak zwykle była okazja do zakupu wileńskich, kurpiowskich i lubelskich palm wielkanocnych oraz zdobionych jajek. Oprócz podlaskich pisanek z Lipska i Siemiatycz były opolskie kroszonki i pisanki łowickie z ręcznie naklejanymi wycinankami.

Wśród ponad 100 zaproszonych na imprezę rękodzielników nie zabrakło też działających jeszcze twórców innych specjalności: garncarzy z kieleckiego Rędocina, garncarzy z ceramiką siwą z Czarnej Wsi Kościelnej, wycinankarek z Łowicza, tkaczek z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowali, bednarzy, sitarzy, łyżkarzy, plecionkarzy, rzeźbiarzy ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami.

Od kilku lat jarmark wielkanocny stał się miejscem promocji nie tylko sztuki ludowej Podlasia, ale i tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów. W tym roku zaprezentowali oni m.in. chleby wypiekane według tradycyjnych receptur, miody z podlaskich pasiek i odpustowe obwarzanki, sery korycińskie, ogórki narwiańskie, piwo kozicowe, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy.

Oprawę muzyczną zapewniły kapele z Podlasia.