Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

2011

<< Powrót

XX JARMARK WIELKANOCNY SZTUKI LUDOWEJ PODLASIA
odbył się w niedzielę 3 kwietnia 2011 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

JUBILEUSZOWY
XX JARMARK WIELKANOCNY
SZTUKI LUDOWEJ PODLASIA

promujący bogate tradycje sztuki i rękodzieła ludowego odbył się w zmienionym terminie 3 kwietnia (niedziela) 2011 r. na Rynku Kościuszki wokół Ratusza, w godzinach 9.00 – 15.00. Imprezę przygotował już po raz dwudziesty Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Organizowany od dwudziestu lat Jarmark Wielkanocny rozrasta się z każdym rokiem. W jarmarkową niedzielę na ponad stu stoiskach rozstawionych na Rynku można będzie kupić świąteczne ozdoby i wyroby związane z Wielkanocą: baranki z cukru i gipsu, koszyczki na święconkę z wikliny i drewna dartego, wyroby koronczarskie i hafciarskie. Jak zwykle będzie to okazja do zakupu wileńskich, kurpiowskich i lubelskich palm wielkanocnych oraz zdobionych jajek. Wśród pisanek można będzie wybierać w rozmiarach, wzorach i kolorach. Pisanki z jaj kurzych, gęsich i strusich zdobione woskiem pisakiem szpilkowym (z okolic Lipska nad Biebrzą) i lejkowym z okolic Siemiatycz, będą konkurowały z pisankami kurpiowskimi oraz jajkami zdobionymi frywolitką, czyli haftem czółenkowym.

Wśród ponad 100 zaproszonych na imprezę rękodzielników nie zabraknie też działających jeszcze twórców innych specjalności: garncarzy z ceramiką siwą z Czarnej Wsi Kościelnej, tkaczek z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowali, bednarzy, łyżkarzy, plecionkarzy, rzeźbiarzy ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami.

Od kilku lat jarmark wielkanocny stał się miejscem promocji nie tylko sztuki ludowej Podlasia, ale i tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów. W tym roku zaprezentują oni m.in. chleby wypiekane według tradycyjnych receptur, miody z podlaskich pasiek i odpustowe obwarzanki, sery korycińskie, ogórki narwiańskie, piwo kozicowe i wileńskie, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy.

Oprawę muzyczną zapewnią kapele z Podlasia.