Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

NIEDZIELA RODZINNA W RATUSZU

Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa

Cykl 15 zajęć interaktywnych w białostockim Ratuszu dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Zapraszamy w wybrane niedziele o godz. 12.00

 

Podczas zajęć interaktywnych zwiedzamy wystawę, rozwiązujemy zadania z zeszytu edukacyjnego, a w części warsztatowej tworzymy ciekawe prace plastyczne i nie tylko!

Na każdym z piętnastu spotkań cyklu wykorzystujemy zeszyt edukacyjny „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa” w cenie 8 zł (jeden zeszyt zawiera materiały do wszystkich 15 tematów zajęć). Więcej informacji: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-podlaskie-w-bialymstoku/wydawnictwa/zeszyty-edukacyjne/

 

MUZYKA UKRYTA W OBRAZACH

10 lutego 2019 r., godz. 12.00

Czy zdarza się, że na obrazach rozbrzmiewa muzyka? Czy w muzeum można usłyszeć jakieś dźwięki, rytm lub melodię? Mali muzealni detektywi podążą tym niezwykłym tropem i spróbują… usłyszeć obrazy. Naszą inspiracją stanie się obraz Jana Czesława Moniuszko, na którym tancerze wesoło wirują w tańcu. Sprawdzimy również, gdzie w Muzeum ukryły się instrumenty muzyczne, a w części warsztatowej spróbujemy namalować dźwięki.

TAJEMNICZY ARTYSTA NA DWORZE BRANICKIEGO

10 marca 2019 r., godz. 12.00

Pałac Branickich to najbardziej okazała budowla w Białymstoku. Rozbudową rodzinnej rezydencji zajął się w XVIII w. Jan Klemens Branicki, który był również właścicielem miasta. Sprowadził on do Białegostoku architektów, inżynierów, malarzy i rzeźbiarzy, którzy pracowali nie tylko na dworze Branickich, ale także przy wielu projektach budowlanych w samym mieście.  Pośród nich był malarz Augustyn Mirys, który pozostawił ślad artystycznej działalności w jednym z białostockich kościołów, zwanym przez białostoczan białym kościołem. Drugi ślad prowadzi do białostockiego Ratusza… Podążając tym  tropem dowiemy się jakie plany rozbudowy Białegostoku miał jego ówczesny właściciel i co z ich realizacji przetrwało do dziś. Podsumowaniem będzie quiz.

 

ZAGADKA NIEZWYKŁYCH KOLORÓW

17 marca 2019 r., godz. 12.00

Jak powstaje kolor zielony lub pomarańczowy? Czy kolory mają temperaturę? Co sprawia, że obrazy wydają nam się wesołe albo smutne? Mali muzealni detektywi wezmą pod lupę barwy i odkryją tajemnice operowania kolorem przez dawnych mistrzów. Poznają kolory podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne. W części warsztatowej sami stworzą własną paletę kolorów i namalują barwne prace.

PASTELOWY ŚLAD

24 marca 2019 r., godz. 12.00

Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Śledząc twórczość malarzy portrecistów spróbujemy natrafić na pastelowy ślad i sprawdzić do kogo on nas doprowadzi… W części warsztatowej każdy z uczestników zajęć namaluje jeden z poznanych typów portretu wykorzystując pastele suche.


Czas trwania zajęć ok. 90 min.

Liczba uczestników w grupie: 15 osób.
Koszt: 10 zł - dziecko, 5 zł - opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł - dziecko, 2 zł - opiekun.

Na każdych z piętnastu zajęć z cyklu „Muzealni detektywi na tropie!” wykorzystujemy zeszyt edukacyjny w cenie 8 zł (jeden zeszyt zawiera materiały do wszystkich 15 tematów zajęć). Więcej informacji: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-podlaskie-w-bialymstoku/wydawnictwa/zeszyty-edukacyjne/

Informacje i zapisy: 85 740-77-41, 509 336 740.