Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

niedziela rodzinna w Ratuszu

Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa

Spotkania dla dzieci w wieku od 7-12 lat

Zapraszamy do białostockiego Ratusza w wybrane niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne, na których zwiedzamy wystawę, rozwiązujemy zadania z zeszytu edukacyjnego „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa”, a w części warsztatowej tworzymy ciekawe prace plastyczne i nie tylko!

Czas trwania zajęć ok. 90 min.
Liczba uczestników w grupie do 15 osób.
Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie.

Na każdych z piętnastu zajęć z cyklu „Muzealni detektywi na tropie!” wykorzystujemy zeszyt edukacyjny, którego jednorazowy koszt zakupu wynosi 8 zł. Więcej informacji: kliknij tutaj

Informacje i zapisy: 85 740-77-41, 509 336 740


Tematy najbliższych spotkań:

Zagadka niezwykłych kolorów

15 października 2017 r., godz. 12.00

Jak powstaje kolor zielony lub pomarańczowy? Czy kolory mają temperaturę? Co sprawia, że obrazy wydają nam się wesołe albo smutne? Mali muzealni detektywi wezmą pod lupę barwy i odkryją tajemnice operowania kolorem przez dawnych mistrzów. Poznają kolory podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne. W części warsztatowej sami stworzą własną paletę kolorów i namalują barwne prace.

Tajemnice inspiracji artysty

5 listopada 2017 r., godz. 12.00

Skąd artyści mogli czerpać pomysły na swoje dzieła sztuki? Jakie tematy ich fascynowały i co najczęściej przedstawiali na swoich obrazach? Czy miały z tym coś wspólnego tajemnicze muzy? Na zajęciach przyjrzymy się obrazowi „Muza” Józefa Mehoffera. Mali muzealni detektywi przekonają się, skąd pochodziło zsyłane na dawnych mistrzów natchnienie oraz jak można było zachować swój pomysł „na później”. W części warsztatowej uczestnicy ozdobią własne księgi inspiracji.

Pastelowy ślad

12 listopada 2017 r., godz. 12.00

Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Śledząc twórczość malarzy portrecistów spróbujemy natrafić na pastelowy ślad i sprawdzić do kogo on nas doprowadzi… W części warsztatowej każdy z uczestników zajęć namaluje jeden z poznanych typów portretu wykorzystując pastele suche.