Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

4 września 2021 r., godz. 14.00, dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz zapraszają na Narodowe Czytanie 2021 „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego. W programie m.in.: czytanie performatywne w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego, czytanie fragmentów „Moralności Pani Dulskiej” przez gości oraz uczestników wydarzenia (przewidziano nagrody dla uczestników). Dodatkowo zorganizowana będzie wycieczka historyczna specjalnym autobusem, z przewodnikiem Piotrem Niziołkiem, pod hasłem „Białystok w czasach Dulskich”. Ponadto dostępny będzie namiot internetowy Narodowego Czytania – miejsce, w którym białostoczanie będą mogli przeczytać fragment dramatu.

W trakcie Narodowego Czytania Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza do odwiedzenia muzealnego stoiska, gdzie można będzie sprawdzić czy da się zbudować Ratusz na pałacowym dziedzińcu i stworzyć obraz bez użycia farb i pędzli. Ponadto na stoisku zaprezentowane zostaną najnowsze i najpopularniejsze publikacje Muzeum Podlaskiego, poświęcone m.in. historii sztuki, archeologii czy etnografii.

Obchody akcji Narodowe Czytanie 2021 w Białymstoku poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.

Honorowy patronat nad akcją Narodowe Czytanie 2021 objęła Para Prezydencka.

HARMONOGRAM:

4 września 2021 r. / dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku

13:00 –  pierwszy kurs wycieczki autokarowej „Białystok w czasach Dulskich”

14:00 – rozpoczęcie Narodowego Czytania, wprowadzenie, miejsce na listy/przemówienia głównych gości

14:30 – początek performatywnego czytania wg scenariusza i reżyserii Patryka Ołdziejewskiego

15:20 – czas na odczytywanie tekstu przez pozostałych przedstawicieli instytucji i zgromadzonych gości

16:00 – drugi kurs autokarowej wycieczki

16:00 – koncert zespołu „Zimne Dranie”, który tworzą artyści OiFP (piosenki z 20-lecia międzywojennego)

16:45 – zakończenie części artystycznej

17:00 – trzeci kurs autokarowej wycieczki