Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Nie ma przeszłości bez dat. Analiza specjalistyczna związana z opracowaniem i interpretacją zabytków – podsumowanie projektu

28 grudnia 2023 r., godz. 17.00
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Wydobyte spod ziemi ułamki naczyń, wyroby krzemienne lub zdecydowanie rzadsze przedmioty metalowe, kościane czy szklane i bursztynowe ozdoby to bezcenne zabytki – świadectwo wielu tysiącleci tworzących dziś zasoby Działu Archeologii. Ich poznanie to złożony proces wykraczający daleko poza obserwacje, które możemy czynić w zaciszu naszych pracowni i magazynów. Aby odsłonić nieco więcej, musimy posiłkować się wiedzą i warsztatem innych nauk, jak choćby chemii czy fizyki. Między innymi, dzięki ich metodom możemy umieścić konkretne przedmioty na rozległej skali czasu. Oczywiście nic nie jest takie proste, jak by się wydawało. Interpretacja dat wymaga powrotu do źródeł złożonych w magazynie, chwili refleksji i dyskusji, na którą zapraszamy.

Z końcem roku finalizujemy projekt „Nie ma przeszłości bez dat. Analiza specjalistyczna związana z opracowaniem i interpretacją zabytków”. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mamy wyniki kolejnych dwudziestu datowań. To one powolną po raz kolejny spojrzeć w przeszłość Podlasia i ludzi, którzy żyli tu przed kilkoma tysiącleciami. Piszemy kolejny fragment dziejów „zapisany w węglu, torfie, kości i resztkach przypalonej zupy”, jaką spożył jeden prahistorycznych łowców obozujących w krainie nadbiebrzańskich mokradeł.
 
Wyniki badań przedstawi kierownik projektu - Adam Wawrusiewicz z Działu Archeologii.