NOC MUZEÓW – relacja na żywo

18.00 - Ratusz w Białymstoku
Zaproszenie na Noc Muzeów

?Oficjalnie rozpoczynamy #NocMuzeów! Zapewniamy solidną dawkę sztuki, historii i emocji. Bądźcie z nami do końca! Dołączajcie do wydarzenia, gdzie znajdziecie program wydarzeń ?https://bit.ly/3tNtWRN

Opublikowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku Piątek, 14 maja 2021
18.30 - Muzeum Ikon w Supraślu
Wernisaż wystawy "Niebo na ziemi"

W Noc Muzeów pragniemy zaprosić Państwa na wernisaż wystawy "Niebo na ziemi", która przeniesie Państwa w wyjątkowe miejsce, jakim jest Święta Góra Grabarka. Wystawa prezentuje ikony współczesne-kanoniczne, które powstały w Pracowni Ikonograficznej działającej przy klasztorze pw. św. św. Marty i Marii na Grabarce. Autorkami prac są siostry Iłaria i Agnieszka.

Opublikowany przez Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Piątek, 14 maja 2021

Wystawa prezentuje ikony i prace ikonograficzne sióstr Iłarii i Agnieszki z pracowni ikonograficznej na Świętej Górze Grabarce.
W życiu duchowym ikona jest nieocenionym skarbem. Nie tylko łączy nas z życiem wiecznym, ale również przemawia do nas poprzez kolory, gesty, kompozycję, atrybuty. Nic tu nie jest przypadkowe. Ikona to Ewangelia w kolorze.
O miejscach, w których jedność z Bogiem i silna wiara czynią cuda, możemy mówić jak o Niebie na Ziemi. W jednym z nich, na Świętej Górze Grabarce, dzięki Bożemu natchnieniu i talentowi sióstr zakonnych Iłarii i Agnieszki powstają duchowe perły. W poście, modlitwie, głębokim skupieniu siostry tworzą ikony, które żywią dusze wiernych światłem i „życiodajną wodą” Słowa Bożego. Serdecznie zapraszamy na wirtualny wernisaż wystawy „Niebo na ziemi”, podczas którego siostry Iłaria i Agnieszka podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki ikonopisania, tradycji i roli ikony w życiu duchowym.
19.00 - Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego
Fortece na Bagnach

Opublikowany przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego Sobota, 15 maja 2021

Zapraszamy na prezentację najstarszych założeń obronnych odkrywanych dziś na Podlasiu. Poruszymy zagadnienia związane zarówno z samymi wynikami prac badawczych, jak i społeczno-ekonomiczną interpretacją fenomenu bagiennych fortec. W dyskusji wezmą udział badacze zjawiska – Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki. Wydarzenie będzie zaproszeniem na wystawę czasową w Ratuszu, której wernisaż odbędzie się w czerwcu!
Po prezentacji przewidujemy możliwość zadawania pytań przez internautów, na które odpowiedzą prowadzący.
19.30 - Muzeum Historyczne w Białymstoku

Site Gravelp - Login - Archbishop Temple School

Zapraszamy na fabularyzowaną opowieść o dźwiękach. W filmie utrzymanym w klimacie tajemniczości główne role odegrają dźwięki wydawane przez poszczególne zabytki znajdujące się na wystawie stałej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Filmowi towarzyszyć będą publikacje w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego, na Facebooku i Instagramie.
20.00 - Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Tegoroczna Noc Muzeów znów upłynie nam w nieco innej atmosferze niż te, do których przywykliśmy przez lata. Choć drzwi naszego muzeum nie mogą być dla Państwa otwarte na oścież, przygotowaliśmy pewną alternatywę. Stare przysłowie mówi: „Jak nie drzwiami, to oknem”, a w kontekście Nocy Muzeów nabiera ono nowego znaczenia…
W Noc Muzeów w Ratuszu – głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – będą na Państwa czekały „Okna ze sztuką”.
Gdy będą Państwo spacerowali po Rynku Kościuszki, zachęcamy do zajrzenia do okien Ratusza, gdzie od godziny 20.00 będą pojawiać się eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były eksponowane! Nie możecie tego przegapić!
20.30 Muzeum w Tykocinie
Film: https://bit.ly/3tQnqKj
Działo się to w miasteczku białym, drewnianym i co dziwniejsza, czystym, o 30 kilometrów od kolei, nad porywistą rzeką. Dominował tu zapach koszonych łąk, a zimą, jeśli kto potrafił wyczuć, zapach rąbanego na rzece lodu… Muzeum w Tykocinie z okazji Nocy Muzeów zaprasza Państwa do wspólnej podróży w czasie do barwnego świata lat 30. XX wieku. Niezwykły nastrój miasteczka i klimat epoki zostaną przywołane w widowisku „Niebo, panie magister” na podstawie fragmentów powieści Czesława Straszewicza pt. „Mojżesz”.
Czesław Straszewicz (1904–1963) urodził się w Białymstoku, choć jego rodzina pochodziła z Tykocina. Zasłynął jako autor powieści i opowiadań, a także redaktor Radiostacji Świt i Radia Wolna Europa.
Premiera wydarzenia o godz. 20.30 na Facebooku Muzeum w Tykocinie oraz w serwisie YouTube.
21.00 - Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Film: https://bit.ly/3w7pfE3
Zapraszamy na wirtualną prezentację prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz rozmowy o sztuce i twórczości z młodymi artystami. DYPLOMY 2020/2021 są drugą edycją powstałą w trudnych warunkach pandemii. Pomimo niedogodności obecnego czasu tegoroczne prace są zróżnicowane plastycznie, technicznie i technologicznie; reprezentują cztery specjalizacje: tkaninę artystyczną, techniki druku artystycznego, techniki rzeźbiarskie i realizacje intermedialne. Tematy tegorocznych prac dyplomowych to: MASKA, INSPIRACJA REGIONEM I INSPIRACJA ARTYSTĄ.
21.30 - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

22.00 - Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim