Odsłonięcie muralu upamiętniającego hetmana Jana Klemensa Branickiego

Mural upamiętniający Jana Klemensa Branickiego.

Zapraszamy na odsłonięcie muralu upamiętniającego hetmana Jana Klemensa Branickiego

Odsłonięcie odbędzie się 27 maja o godz. 11 przy ul. Antoniukowskiej 48

Mural hetmana Jana Klemensa Branickiego przy ul. Antoniukowskiej 48 powstał z inicjatywy Fundacji Pro Anima. Białystok nie doczekał się jak do tej pory upamiętnienia postaci Jana Klemensa Branickiego, choć już sam Julian Ursyn Niemcewicz pisał, że to „najrządniejszy w Polszcze magnat”.

Dlatego Fundacja Pro Anima we współpracy ze Sponsorami i Partnerami postanowiła stworzyć interaktywny mural, który uhonoruje twórcę Białegostoku, wielkiego mecenasa kultury i sztuki – hetmana Jana Klemensa Branickiego. Mural będzie pobudzał nas wszystkich do refleksji nad wyborami, których w kontekście kultury i życia codziennego dokonujemy każdego dnia. Na muralu została zawarta sentencja Fundacji Pro Anima: „Wzrasta to, czemu poświęcasz uwagę". Wspólnie zadbajmy o to, aby pozostało po nas równie wiele piękna, jak po naszym bohaterze.

Malowidło na ścianie bloku przy ul. Antoniukowskiej 48 w Białymstoku będzie nie tylko do obejrzenia, ale również „do poczytania” i „do posłuchania”. Pod kodem QR Fundacja Pro Anima będzie zamieszczać informacje i ciekawostki z zakresu kultury, architektury, muzyki i historii Białegostoku, a także gry terenowe czy linki do nagrań muzyki granej na dworze Branickich w XVIII wieku.

Przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki białostockim przedsiębiorcom, którzy czują odpowiedzialność za kulturalne oblicze naszego miasta.