Oferta edukacyjna zimowo-wielkanocna w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Oferta edukacyjna zimowo-wielkanocna

Oferta obowiązuje w marcu 2018 r. (od wtorku do piątku)

Zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych

Czas trwania: ok. 60 min.

• Świąteczny dom – dekoracje wielkanocne

Zajęcia poświęcone tradycjom i zwyczajom Świąt Wielkanocnych. W trakcie spotkania wspólnie porozmawiamy o symbolach „wiosennych” świąt. Na zakończenie każdy uczestnik, wykorzystując różne materiały plastyczne, wykona ozdoby na swój świąteczny stół.

• Z rzeźbiarskiego pamiętnika artysty – dzieci w sztuce Alfonsa Karnego

W twórczości Alfonsa Karnego możemy odnaleźć liczne przykłady rzeźb przedstawiających wizerunki dzieci. Tajemnice takich prac jak ,,Skakanka”, ,,Gdy miałem 13 miesięcy” oraz ,,Po zjedzeniu konfitur” (na zdjęciu) zostaną przedstawione najmłodszym w formie questingu. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonają projekty albumów na zdjęcia z dzieciństwa.

Zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych

Czas trwania: ok. 90 min.

• Palmy, jajka baranki, zające – prezenty wielkanocne

Święta Wielkanocne każdemu z Nas kojarzą się z pięknymi ozdobami na rodzinnym stole. Według tradycji najbardziej charakterystycznym symbolem są ręcznie zdobione jajka – pisanki, wydmuszki. W trakcie spotkania uczestnicy poznają tradycję i znaczenie wielkanocnych symboli. Usłyszą również historię wyjątkowych i cennych dzieł sztuki złotniczej, którymi były jajka Fabergé.
Na zakończenie uczestnicy, inspirując się cenną kolekcją, własnoręcznie wykonają ozdobne jajka a’la Fabergé.

• Święta Wielkanocne w czasach naszych dziadków i pradziadków

Jak świętowano 100 lat temu?  Co różni, a co łączy Święta Wielkanocne wtedy i dziś? W trakcie spotkania uczestnicy poznają zwyczaje i tradycje świąteczne z okresu młodości Alfonsa Karnego. Zajęcia zakończone zostaną wykonaniem świątecznych kompozycji, które posłużą jako dekoracja wielkanocnego stołu.

• Zimowe pasje Alfonsa Karnego

Zima była porą roku, którą Alfons Karny lubił szczególnie. Wyjeżdżał wtedy do Zakopanego, by realizować swoje pasje: górskie wędrówki i jazdę na nartach. Na zajęciach uczestnicy poznają ciekawostki z pobytów rzeźbiarza w górach oraz zobaczą archiwalne fotografie i narty Karnego. Na zakończenie uczniowie wykonają rzeźbę Alfonsa Karnego na nartach.