Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rezydencje w zieleni”

2 lipca 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Oprowadzanie: Anna Dąbrowska – kurator wystawy

Podczas zwiedzania wystawy jedna z kuratorek przybliży historię malarstwa krajobrazowego i rodzajowego. Zaprezentuje również wybrane obrazy, tak wybitnych twórców jak Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Wojciech Weiss, z motywem ogrodów i parków otaczających rezydencje.

Nastrojowe ogrody i parki przy rezydencjach są tak pięknym i wdzięcznym tematem, iż zaskakiwać może, że dosyć późno stały się samodzielnym motywem malarskim. Zazwyczaj stanowiły tło dla portretów, przedstawień religijnych i scen rodzajowych. Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę.

Koszt: cena biletu wstępu do muzeum

red.: JN