PIERWSZA RZECZPOSPOLITA W ZBIORACH ZAMKU MALBORSKIEGO (XVII-XVIII W.)

wernisaż wystawy 9 listopada 2022 r., godz. 11.00 Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Adama Mickiewicza 45

Miedzioryt przedstawiający króla Zygmunta Augusta.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, wśród nich znajdziemy m. in. numizmaty, wyroby z metalu, grafikę i kartografię. Scenariusz wystawy zbudowany jest w ramach narracji chronologicznej, ukazującej niektóre aspekty polskiej historii poprzez zachowane do naszych czasów zabytki. Podzielony został na trzy części: „Prusy Królewskie - kraina nad Wisłą i Nogatem” (zabytki z kręgu Gdańska, Elbląga i Malborka), „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (zabytki związane z królami polskimi i kulturą szlachecką) oraz „Ojczyzna w potrzebie” (aspekty polskiej historii militarnej – przede wszystkim wojny szwedzkie).

Kurator wystawy:
Artur Dobry (Muzeum Zamkowe w Malborku)

Ekspozycja czynna do 31 stycznia 2023 r.