Premiera filmu „Znaleźć księdza Jerzego” w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Czas trwania: 27 min.
Wstęp bezpłatny

Pokaz filmu zaszczycą swoją obecnością Państwo Alfreda i Józef Popiełuszkowie.

Film „Znaleźć księdza Jerzego” to dokumentalna opowieść o procesie powstawania ósmego oddziału Muzeum Podlaskiego — Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.

Główną oś narracyjną filmu stanowią wypowiedzi osób zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu, a także relacje członków rodziny i przyjaciół księdza Jerzego. Autorka filmu Beata Hyży-Czołpińska, stara się również ukazać, postać niezłomnego kapłana, opowiadając o jego działalności duszpasterskiej, patriotycznej i społecznej.

Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki i percepcji idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ekspozycja stała przybliży zwiedzającym rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce.