Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego zakupionych do kolekcji Muzeum

II publiczna prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego zakupionych do kolekcji Muzeum

6 i 7 września 2018 r., w godz. 15.00-18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17)

W czasie publicznej prezentacji będzie można zobaczyć rzeźby zakupione w ramach projektu ,,Rozbudowa kolekcji rzeźb Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Stała ekspozycja Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku została wzbogacona o dzieła, które są najcenniejsze w wymiarze artystycznym, historycznym i narodowym. Mowa o wykonanych przez Alfonsa Karnego portretach przywódcy Powstania Styczniowego  Romualda Traugutta, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierza Wacława Sieroszewskiego, którym tak wiele zawdzięczamy w długiej walce o odzyskanie  niepodległości. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność i rozpoczęli odbudowę państwa. Symbolem tego narodowego odrodzenia jest osoba prof.  Jana Czochralskiego, światowej sławy  chemika, bohatera Powstania Warszawskiego, którego portret również został zakupiony w ramach projektu.  Dzieła te współtworzą Galerię Wielkich Polaków i uzupełniają biograficzną część stałej ekspozycji w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Uczestnicy XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru mogą obejrzeć zakupione rzeźby oraz wystawę stałą nieodpłatnie.

Pozostałych zwiedzających obowiązuje bilet wstępu: 10 zł normalny (5 zł ulgowy).