Podsumowanie projektu: FORTECE NA BAGNACH. NIEINWAZYJNE ROZPOZNANIE WYBRANYCH GRODZISK DOLINNYCH TYPU JATWIEŹ DUŻA.

Środa 18 grudnia 2019 r., godz. 17.00, Muzeum Historyczne, ul. Warszawska 37

Zadanie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Podsumowanie projektu: środa 18 grudnia 2019 r., godz. 17.00, Muzeum Historyczne, Białystok, ul. Warszawska 37

30 listopada 2019 r. zakończył się zasadniczy etap realizacji projektu pt. Fortece na bagnach. Nieinwazyjne rozpoznanie wybranych grodzisk dolinnych typu Jatwieź Duża. W trakcie jego realizacji udało się zweryfikować 22 grodziska pochodzące z późnej epoki brązu. Cztery z nich (w Jatwiezi Dużej gm. Suchowola, Kościukach gm. Choroszcz, Moniuszkach gm. Jaświły i Filipach gm. Wyszki) przebadano metodami nieinwazyjnymi oraz przeprowadzono kompletną analizę geograficzną i archeologiczną. Efektem tych działań jest m.in. niespełna 7 ha zobrazowań geomagnetycznych oraz 23 km echogramów georadarowych, które posłużą do dalszej działalności naukowej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.