Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

Przy książce na ławeczce – promocja albumu

Przy książce na ławeczce – promocja albumu

11 maja 2018 r. (piątek) o godz. 19.00, Izba Tradycji Regionalnej i Rolnictwa w Szmurłach

Gminna Biblioteka Publiczna w Kalnicy oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zapraszają na uroczystą promocję książki „Katalog ręczników ludowych gminy Boćki, Brańsk, Rudka, Wyszki” wydanej w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce”.

Realizatorem projektu, którego celem było zinwentaryzowanie jak największej liczby ręczników ludowych w gminie Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki było Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ze względu na dużą skalę projektu do współpracy zaproszono studentów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkina w Brześciu. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie nowy katalog ręczników ludowych oraz wyniki badań terenowych.

Wzorem lat ubiegłych badania miały charakter kompleksowy i prowadzono je we wszystkich miejscowościach wymienionych gmin. Rekonesans ręczników ludowych prowadzony w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce” spowodował pozyskanie nie tylko nowych informacji, ale również nowego rodzaju danych, pozwalających w jeszcze szerszym kontekście wniknąć w temat. O tym i o wielu innych rzeczach związanych z projektem będzie mowa podczas podsumowania, na które serdecznie zapraszamy.

Projekt „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe studentów ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet kultura ludowa i tradycyjna.