Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy nominowane do Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

 

Otwarte w zeszłym roku Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy zostało nominowane do Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

>>Głosuj na Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy<<

Głosować można wielokrotnie, aż do 9 maja do godz. 12:00.

Budynek przed modernizacją

Budynek po modernizacji

Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy powstało w ramach projektu „Stworzenie regionalnych centrów badań i konserwacji zabytków” współfinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020. Beneficjentem Wiodącym było Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Całkowity budżet projektu: 1 341 982,36 Euro. Celem projektu była ochrona i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez utworzenie Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
W ramach projektu powstał budynek Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy przy ul. Pałacowej 2A o powierzchni całkowitej ok. 400 m2, wyposażony w następujące pracownie:
- fotograficzno-komputerowa,
- konserwacji papieru, tkanin i skóry,
- konserwacji drewna wraz ze stolarnią,
- konserwacji ceramiki,
- konserwacji metalu,
- pozłotnicza.
Wszystkie wymienione pracownie zostały w pełni wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Zakupiono m. in. komorę do fumigacji, w której odbywa się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych oraz liofilizator. Zakupiony został także specjalistyczny samochód do przewozu zabytków.
Dzięki stworzeniu pracowni, wyposażeniu ich w specjalistyczny sprzęt Muzeum będzie mogło przeprowadzać na miejscu konserwację tych zabytków, które wcześniej trzeba było zlecać na zewnątrz. Ponadto Centrum Konserwacji będzie mogło prowadzić badania, przeprowadzać szkolenia i doradzać w zakresie dobrych praktyk w zakresie ochrony zabytków.
W ramach projektu utworzono wspólną bazę danych, w której zostały zaprezentowane efekty prac konserwatorskich. Baza jest dostępna szerokiemu gronu odbiorców, w tym: mieszkańcom regionu, turystom, specjalistom, studentom, uczelniom itp. Powstanie pełnej bazy danych zaplanowane jest na kolejne lata po zakończenie projektu.