Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Rekonstrukcje ubiorów rekreacyjnych od XVII do początku XX w.

Wystawa eksponowana od 10 lutego do 3 maja 2023 r. 
w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

Na wystawie prezentujemy odtworzone ubiory rekreacyjne, które przeznaczone były do różnorodnych aktywności ruchowych oraz form rozrywki, takich jak jazda konna i polowania, golf, łucznictwo, szermierka, zabawy na śniegu i na łyżwach, wypoczynek na plaży, spacery, wędrówki górskie, podróże i przejażdżki rowerowe.

Stroje do jazdy konnej i polowań z okresu XVII i XVIII wieku uszyte są z barwnych aksamitów, zdobione złotymi pasmanteriami, klockowymi koronkami i haftami. Ubiory owe również w tym czasie były wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego, ponieważ uszycie ich było bardzo drogie, a na trzymanie własnych koni, szczególnie w mieście, mogli pozwolić sobie jedynie ludzie bardzo zamożni.

Natomiast rekonstrukcje strojów z XIX i z pierwszych dekad XX wieku nie są ani tak kolorowe, ani bogate.

Do innych aktywności fizycznych nie było specjalnych strojów, uprawiano je w codziennych, modnych w danym okresie ubiorach – co widać w prezentowanych rekonstrukcjach ubiorów. Moda sportowa narodziła się w 2. połowie wieku XIX, na jej prawdziwy rozkwit trzeba było czekać aż do lat 20. XX w.

Na przełomie wieków przemiany społeczne, nowy aktywny styl życia kobiet, emancypacja oraz coraz częściej podejmowana przez nie praca zawodowa wymusiły radykalne zmiany w sposobie ubierania. Rosnące zainteresowanie sportem wykształciło zupełnie nowy typ ubioru, a mianowicie kostium przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportów. Najbardziej oryginalnymi przykładami tego stylu są stroje do jazdy na rowerze z bufiastymi, sięgającymi tylko kilka centymetrów za kolana spodniami-pumpami, oraz strój plażowy szczelnie zakrywający kobiecą postać. Stroje do uprawiania turystyki górskiej, tenisa, jazdy na łyżwach czy nartach były właściwie wariacjami ubioru codziennego i polegały przede wszystkim na skróceniu spódnicy, a w górskich wędrówkach dodatkowo na używaniu butów na płaskim obcasie i słomkowych kapeluszy podszywanych nieprzepuszczalnym brezentem.

Organizatorzy:

Kolorowe logo Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Kolorowe logo Muzeum Pałacu Króla Jana III W Wilanowie