RODZINNE WEEKENDY – Jajko paschalne – symbol Wielkanocy i zmartwychwstania

17 marca 2024 r., godz. 11. 00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa, mające bogatą tradycję, do której m.in. należy różnorodne zdobienie jajek. Wśród eksponatów Muzeum Ikon w Supraślu znajdują się jajka paschalne datowane na XIX w. W trakcie warsztatów będą one naszą inspiracją.

Bogata symbolika świąt Wielkiej Nocy ukazuje symbol jajka, jako znaku wszelkiego początku, narodzin, życia i odrodzenia. Znacząca jest również barwa jajek np.  czerwony kolor mówi o królewskiej godności Chrystusa, Jego ofierze i zmartwychwstaniu – o tryumfie życia nad śmiercią. Podczas spotkania w Muzeum Ikon zobaczymy unikatowe, drewniane jajka paschalne zdobione scenami ewangelicznymi oraz wizerunkami maryjnymi. Końcowym etapem spotkania będzie wykonanie jajka paschalnego z wizerunkiem Matki Bożej. Uczestnicy ozdobią jajka malowanymi i rytymi ornamentami. Tak przygotowane jajko paschalne może stanowić świąteczną dekorację.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat wraz z opiekunami

Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz
Liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania zajęć:  ok. 90 min.
Koszt: 12 zł – dziecko, 5 zł – opiekun,  z Kartą Dużej Rodziny 6 zł – dziecko, 3 zł – opiekun
Informacje i zapisy: 509 336 829