RODZINNE WEEKENDY – Krzyż Wielkanocny – Drzewo życia

14 kwietnia 2024 r., godz. 11:00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Drzewo Życia to biblijne rajskie drzewo, którego owoce miały zapewnić nieśmiertelność. Utracone przez pierwszych ludzi, a odzyskane za sprawą ofiary Jezusa na Krzyżu. Jak należy to rozumieć? Tego uczestnicy dowiedzą się na spotkaniu w Muzeum Ikon w Supraślu.

Krzyż i symbol Drzewa Życia związane są silnie z tradycją nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Krzyż wielkanocny ukazywany w formie kwitnącego drzewa czy ozdobiony motywami roślinnym staje się symbolem wiary w życie wieczne i nieśmiertelność duszy. Drzewem Życia jest krzyż Chrystusa na Golgocie, rozpatrywany jako miejsce, gdzie śmierć stała się początkiem życia.

Uczestnicy spotkania poznają znaczenie łączności rajskiego drzewa z krzyżem oraz wykonają krzyż wielkanocny zdobiony ornamentem roślinnym. Inspiracją w pracach będą zabytki stanowiące przykład tej szczególnej formy krzyża eksponowane na wystawie stałej Muzeum Ikon w Supraślu.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4–12 lat wraz z opiekunami

Prowadzący: Iwona Furmankiewicz
Liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.,