RODZINNE WEEKENDY – Symbol hetmana

23 marca 2024 r., godz. 11.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

W trakcie spotkania poznacie historię symbolu godności i władzy hetmańskiej – buławy. W części warsztatowej wykonacie własne buławy.

Choć sama funkcja hetmana, jako doraźnego dowódcy wojsk zaciężnych, pojawiła się w Polsce już w XV w., to dopiero w XVI stuleciu nastąpiła jej stabilizacja jako funkcji dożywotniej. Atrybutem tego urzędu była buława hetmańska. Buława do Polski przywędrowała ze Wschodu. Swoją zawrotna karierę jako oznaka władzy zaczęła w czasach Stefana Batorego, kiedy stała się wyróżnikiem hetmanów i królów. Buławy jako insygnia władzy były bogato zdobione. Przez cały okres Rzeczpospolitej buława wyróżniała najwyższych dowódców sił zbrojnych. Taką buławę posiadał Jan Klemens Branicki. Funkcję hetmana wielkiego koronnego objął w 1752 r. i piastował to stanowisko aż do śmierci (1771). Na naszym marcowym spotkaniu wysłuchamy historii buławy oraz na chwilę zmienimy się w małych hetmanów i hetmanki, próbując stworzyć swoją własną buławę.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami

Prowadzenie: Marta Bagnowska

Liczba uczestników: 10 dzieci + opiekunowie
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 12 zł – dziecko, 5 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 6 zł – dziecko, 3 zł – opiekun
Informacje i zapisy: tel. 509 336 795
Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie do piątku  22.03.2024 r. do godziny 15.00