Skarb z Brańska trafił do zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

W dniu 18.10.2023 r. prof. Małgorzata Dajnowicz – PWKZ przekazała dr Waldemarowi Wilczewskiemu – dyrektorowi Muzeum Podlaskiego w Białymstoku depozyt w postaci wczesnośredniowiecznego skarbu, składającego się z blisko 50 ozdób datowanych na X/XI w.

Odkrycie składa się m.in. z bogato zdobionych srebrnych lunuli, różnych typów srebrnych zausznic, srebrnych paciorków z guzami oraz paciorków szklanych. Odkryta biżuteria zawiera również bransoletkę, pierścionek oraz fragmenty łańcuszka wykonane z brązu. Wszystkie te przedmioty złożone były w niewielkim, zdobionym ceramicznym naczyniu.

Do odnalezienia biżuterii doszło w ubiegłym roku dzięki skoordynowanej współpracy Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku, w tym podległych jej jednostek oraz Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Teraz ten unikatowy zespół zostanie poddany specjalistycznym badaniom oraz konserwacji w celu ustalenia pochodzenia i chronologii zabytków.
Finalnie, po opracowaniu, zagości na wystawach Działu Archeologii.