Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

SPOTKAJMY SIĘ NA ŁAWECZCE

9 lutego 2024 r., godz. 10.00,
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Muzeum Historyczne w Białymstoku włącza się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W 2024 roku odbędzie się pod hasłem ETNOmiejsce. Jego celem jest promowanie miejsc w regionie, ważnych dla etnografii, etnologii i antropologii kulturowej. Miejsc, gdzie nadal żywo pielęgnowane są tradycje.

Wydarzenie „Spotkajmy się na ławeczce” jest nawiązaniem do jednego z projektów realizowanych w latach 2012-2019 przez pracowników merytorycznych bielskiego muzeum pod kierunkiem kustosz Aliny Dębowskiej-Jankiewicz. Badaniami został objęty cały powiat bielski, a dotyczyły ręcznika obrzędowego.

Za oknem panująca aura nie sprzyja spotkaniom w terenie, w związku z tym proponujemy przenieść ławkę do ciepłego i przyjaznego wnętrza Muzeum Historycznego w Białymstoku. Pora ku temu jest niezwykła, albowiem członkowie Pracowni Podlaskiego Rękodzieła Ludowego działającej przy Bielskim Domu Kultury rozpoczęli starania o wpisanie ręcznika obrzędowego na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Koordynatorka Alina Dębowska – Jankiewicz, etnolożka zarówno w trakcie warsztatów i spotkania przedstawi wyniki badań, opowie o tradycji, zwyczajach, w których ważną rolę pełnił i pełni ręcznik obrzędowy.

W programie:
Warsztaty haftu krzyżykowego, podczas których wykonamy breloczki, zdobione czerwono-czarnym wzorem.

Liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania zajęć: ok. 90 min
Rodzaj spotkania: warsztaty dla dzieci w wieku od 8 lat
Koszt: 5 zł od osoby
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349