Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Szafka medalierka

Dzisiaj w cyklu „Tajemnice stylowych mebli” prezentujemy szafkę na medale. Oryginalny mebel  powstał  w 1739 roku na zamówienie króla Ludwika XV. Medalierka zaprojektowana została nie tylko jako elegancki mebel do gabinetu w Wersalu, ale przede wszystkim przeznaczona była do przechowywania królewskiej kolekcji medali. Mebel zaprojektowany i bogato zdobiony brązem przez braci Slodtz wykonał Antoine Gaudreaux (1680-1751). Panujący wówczas w meblarstwie styl Ludwika XV charakteryzował się  krzywoliniowymi formami zarówno w meblach szkieletowych, jak i skrzyniowych,  osadzonych na kabriolowych nóżkach, zwężających się od góry ku dołowi. Sprzęty te wykonywano z różnych gatunków drewna m.in. różanego, satynowego, palisandru, amarantu i mahoniu. Kunszt wykonania i  elegancję mebli podkreślały zdobienia w formie okuć ze złoconego brązu, tzw. ormolu. Wykonywano z niego uchwyty, oprawy dziurek do kluczy czy elementy czysto dekoracyjne: roślinne, figuratywne czy geometryczne. Wyrafinowana elegancja medalierki Ludwika XV sprawiła, że był to jeden z chętniej naśladowanych i kopiowanych sprzętów.

Prezentowana szafka – medalierka ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jest kopią szafki Antoine Gaudreaux i braci Slodtz. Jest  to komoda drewniana na czterech wysokich figuralnych nogach wykonanych z brązu. Nogi u góry zakończone baranią głową, u dołu przechodzą w wolutę. Oskrzynienie u dołu obwiedzione jest profilowaną listwą z brązu dekorowaną motywami floralnymi. Od frontu dwoje drzwiczek lekko wklęsłych, po środku przedzielonych profilowaną listwą dekorowaną okuciem z motywem groteski. Front i boki intarsjowane we wzór szachownicy i dekorowane brązami: po środku owalne medaliony otoczone girlandami i wstęgami oraz antycznymi medalionami. W medalionach postacie z mitologii. Za każdymi drzwiczkami we wnętrzu po dwie szuflady o falistych czołach, każda z dwoma uchwytami z brązu.

Szafka – medalierka w stylu Ludwika XV, Francja, 4 ćw. XIX w., drewno bukowe, dębowe, mahoń, marmur, brąz, ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.