SZTUKA IKONY – Akatystowa Ikona Matki Bożej. Ikonografia ikon „Nieoczekiwana radość” i „Wszystkich strapionych radość”

24 marca 2024 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Podczas spotkania z cyklu „Sztuka Ikony” uczestnicy będą mieli okazję zgłębić temat ikony akatystowej. Zatrzymamy się również przy genezie i ikonografii wybranych wizerunków, które stanowią część muzealnej kolekcji.

Aby zrozumieć istotę ikon akatystowych, należy zrozumieć, dlaczego otrzymały taką nazwę. Akatyst to hymn religijny mający na celu wychwalanie Matki Bożej lub poszczególnych świętych. Zarówno akatyst, jak również ikona akatystowa są swojego rodzaju formą wstawiennictwa przed Bogiem, a także podziękowaniem za wysłuchanie naszych modlitw. Bardzo znane i czczone są ikony akatystowe, które nie tylko stanowią ilustracje do hymnów wielbiących Bogarodzicę, ale również wiążą się z konkretnymi wydarzeniami. Przykładem tego typu wizerunków są wizerunki Matki Bożej „Nieoczekiwana Radość” oraz „Wszystkich Strapionych Radość”.

Prowadzenie: Edyta Tołkin-Snarska
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł., z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829