SZTUKA IKONY – Boże Narodzenie w ikonografii wschodniej

7 stycznia 2024 r., godz. 11.00, niedziela,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Analizując kompozycję ikon Bożego Narodzenia, koncentrujemy się na postaci Marii, Dzieciątka, św. Józefa, Trzech Mędrców, aniołów i pasterzy. Dostrzegamy kolorystykę i elementy budujące strukturę przestrzeni obrazu, gdzie każda z postaci, symboli i barw ma swoje znaczenie. Dlatego też warto pochylić się nad kompozycją święta i spróbować odczytać ukryte w niej treści. Do zapoznania się z ikonografią i symboliką święta zapraszamy na spotkanie do Muzeum Ikon w Supraślu.

Spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze* – ikonografia święta Bożego Narodzenia, gdzie opowieść o bogactwie warstw znaczeniowych jest jednym z jej elementów. Eksponowane zabytki charakteryzują się różnorodnością stylistyczną, datowane są od XVI do XIX stulecia i pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. Pośród prezentowanych ikon znajdują się m.in.: wizerunek z kręgu malarstwa weneto-kreteńskiego powstały ok. 1600 roku, ikony staroobrzędowe szkoły kostromskiej, jarosławskiej, palechskiej oraz ikony bałkańskie.

Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829