SZTUKA IKONY – Boże Narodzenie w ikonografii wschodniej

3 grudnia 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Kompozycja przedstawień Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiego wschodu zawiera rozbudowaną symbolikę, którą odczytamy podczas naszego spotkania w Muzeum Ikon w Supraślu.

Scena narodzin umieszczana jest na tle groty, a obok najważniejszych postaci – Bogarodzicy i Dzieciątka – widoczni są św. Józef oraz pasterze, a także zwierzęta. Mały Jezus nie spoczywa w żłóbku, a Jego posłanie bardziej przypomina grobowiec. Do każdego z elementów ikonografii odnosi się wiele znaczeń oraz treści teologicznych związanych z narodzeniem Syna Bożego na ziemi pogrążonej w ciemności grzechu. Ikony przedstawiające ten temat niejednokrotnie wzbogacone są o dodatkowe sceny wiążące się z przyjściem na świat Syna Bożego.

Prowadzenie: Piotr Sawicki
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł., z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829