SZTUKA IKONY – Ikonografia Święta Zmartwychwstania

14 kwietnia 2024 r., godz. 11.00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z teologią święta, a także ikonografią przedstawienia. Na podstawie prezentowanych na ekspozycji ikon zostanie omówiona kompozycja oraz wymowa symboliczna poszczególnych elementów budujących scenę Zstąpienia do otchłani.

Tematy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa zajmują centralne miejsce w chrześcijańskim nauczaniu i kulcie od czasów starożytnych. Sposób przedstawiania zmartwychwstałego Jezusa kształtował się na przestrzeni wieków. Wpływ na ikonografię święta niewątpliwie miały teksty apokryficzne. W tradycji Kościoła prawosławnego akt zmartwychwstania obrazowany jest jako zejście Chrystusa do otchłani. Przedstawienie tego wydarzenia jest istotnym aspektem teologii prawosławnej, ponieważ symbolizuje uwolnienie ludzkości spod władzy śmierci i grzechu przez zbawczą naukę Chrystusa. Ikona święta przypomina wiernym o zwycięstwie życia nad śmiercią i otwieraniu drogi do zbawienia dla wszystkich ludzi.

Prowadzenie: Edyta Tołkin-Snarska
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł., z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829