SZTUKA IKONY – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Ikon w Supraślu.

17 grudnia 2023 r., godz. 11.00, niedziela
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Tematem spotkania jest malarz i ikonograf Jerzy Nowosielski, jego spojrzenie na ikonę, a także dzieła artysty, które zrealizował na Podlasiu. Spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego.

W niewielkiej, czarnej ekspozycyjnej Sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego, w Muzeum Ikon w Supraślu zostały zaprezentowane dzieła artysty wypożyczone od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu. Są to zabytki, które stanowiły pierwotnie wyposażenie kaplicy – Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania, ikona Matki Bożej Zwycięskiej oraz obudowa tabernakulum. Dopełnieniem wystawy jest ikona wyeksponowana zgodnie z cerkiewnym obyczajem na anałojczyku (pulpicie). Przedstawia ona Boże Narodzenie, bowiem w dniu tego święta urodził się Nowosielski. Również odręczny, zanotowany przez Nowosielskiego ołówkiem na skrawku porządek modlitw przypomina o ważności liturgii w życiu artysty. Nad wejściem do kaplicy znajduje się Veraicon – namalowany przez Nowosielskiego wizerunek oblicza Chrystusa.

Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy Ewa Zalewska, autorka artykułów związanych z twórczością Nowosielskiego, zaangażowana w działania promujące sztukę Profesora na Podlasiu.

Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 minKoszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł