SZTUKA IKONY – „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej.

16 lipca 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

W trakcie spotkania poznacie różnicę pomiędzy wschodnio- a zachodniochrześcijańskim spojrzeniem na temat męki i zmartwychwstania Chrystusa.

W ramach wystawy Pasja i Zmartwychwstanie prezentowanych jest ponad siedemdziesiąt zabytków, większość z nich po raz pierwszy została udostępniona dla szerszej publiczności. Dotychczas w Muzeum Ikon eksponowane były obiekty związane z tradycją wschodnią. Na wystawie znajdują się również dzieła, których tematyka oscyluje wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim, jak i zachodnim – święta Zmartwychwstania. Takie zestawienie zabytków buduje narrację pozwalającą prześledzić kształtowanie się ikonografii w obu tradycjach, zauważyć elementy wspólne, jak też i odrębności.

Prowadzenie: Aneta Jurgilewicz-Stępień
Czas trwania: ok. 60 min;