SZTUKA IKONY – Przemienienie Pańskie – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej

13 sierpnia 2023 r., godz. 15.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Spotkanie zostanie poświęcone ikonografii ikony Przemienienia Pańskiego, która stanowi istotną rolę w drodze artystycznej każdego ikonopisarza.

Należy do jednych z najważniejszych przedstawień ikonicznych. Dlaczego jest to tak ważny wizerunek? Co przedstawia ikona? Podczas oprowadzania spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a także zgłębić symboliczny wymiar ikony. Przemienienie Pańskie obchodzone jest 5 sierpnia i wchodzi w skład dwunastu wielkich świąt Kościoła Prawosławnego. Ikona Przemienienia Pańskiego jest obrazowym przedstawieniem wydarzeń opisanych na kartach Ewangelii (Mt 17, 1-8; Mk 9, 2-9; Łk 9, 28-36), jak również w II Liście św. Piotra (1, 16-18).

Prowadzenie: Piotr Sawicki
Czas trwania: ok. 60 min;