SZTUKA IKONY – Symbolika krzyża prawosławnego

17 marca 2024 r., godz. 11.00.
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Krzyż jest najważniejszym znakiem chrześcijaństwa. Stanowi  zarazem symbol śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, zwycięstwa ducha nad ciałem, a także zbawienia ludzkości. Podczas spotkania w Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy zapoznają się z symboliką krzyża prawosławnego.

Na przestrzeni dziejów chrześcijaństwo wytworzyło wiele form krzyża: krzyż łaciński, jerozolimski, grecki, maltański, etc. Bez względu na miejsce, kulturę, obyczaje, poglądy i wyznania, wszystkich nas łączy dziedzictwo tego najpiękniejszego i najmocniejszego znaku na ziemi – symbolu, który zawiera w sobie piękno, dobro, mądrość, miłość i cierpienie.
W kręgu kulturowo-religijnym prawosławia ruskiego wykształciła się przepełniona głęboką symboliką, forma krzyża ośmiokończastego (ros. wosmikoniecznyj kriest). Podczas spotkania będzie można zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi odniesieniami i detalami przedstawionymi na krzyżach pochodzących z kręgu staroobrzędowców, które poprzez głęboką symbolikę można odczytywać również jako ikonę ukrzyżowania.

Prowadzenie: Piotr Sawicki

Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł., z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł.,
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829