Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu

16 czerwca – 18 czerwca 2023, w godz. 10.00–18.00
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Wejście w cenie biletu wstępu do muzeum.

Wystawa zaprezentuje najstarsze elementy gier planszowych odkryte na największych cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich na Podlasiu. To prawie sto unikatowych zabytków wykonanych ze szkła, kości, gliny i kamienia. Ekspozycji towarzyszyć będą działania edukacyjne z wykorzystaniem zrekonstruowanych gier. Zapraszamy do rywalizacji!

W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Archeologii 2023 (16 czerwca – 18 czerwca), Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego przygotował mini wystawę „Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu”. Zbiór prawie stu zabytków pochodzi z kurhanów datowanych na okres wpływów rzymskich i jest silnie związany z elitą kultury wielbarskiej, utożsamianej z ludem Gotów. Mini wystawie towarzyszyć będą rekonstrukcje gier oparte na źródłach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych.

,,Tabulae są projektem które prowadzę od 2022 roku mającym na celu zapoznanie Podlasian z dziedzictwem najstarszych gier planszowych odnalezionych przez naszych archeologów. Są to przedmioty rzadkie i nieczęsto prezentowane na wystawach.  Wydarzenie przygotowałem jako wielki pasjonat gier planszowych dla fanów tego typu rozrywki. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia białostockiego Ratusza, gdzie przez trzy dni będę oprowadzał po wystawie i uczył zainteresowanych gry, które przez prawie 1800 lat były zapominane na Podlasiu.”

Hubert Lepionka – autor ekspozycji oraz koncepcji wydarzenia

red.: JN