Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu

17 i 18 czerwca 2022 r., Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Wstęp zgodnie z cennikiem Muzeum w godzinach 10.00 - 18.00.

W ramach tegorocznych obchodów EDA Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego przygotował miniwystawę na temat najstarszych elementów gier planszowych odkrytych na terenie województwa podlaskiego. Zbiór prawie 100 zabytków pochodzi z kurhanów datowanych na okres wpływów rzymskich i jest silnie związany z elitą kultury wielbarskiej, utożsamianej z ludem Gotów. Mini-wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne wykorzystujące rekonstrukcje gier oparte na źródłach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej rywalizacji !

O wydarzeniu opowie autor koncepcji wydarzenia:

mgr Hubert Lepionka (ur. 1993), archeolog - zatrudniony od 2017 roku na stanowisku asystenta w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Badacz, muzealnik, popularyzator, w swych zainteresowaniach skupiający się na okresie nowożytnym. Wielki fan gier planszowych (tych dawnych i współczesnych) fascynat wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych w funkcjonowaniu Muzeum oraz w badaniach archeologicznych.