Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Tournée „Bielskiego ręcznika obrzędowego”.

21 lutego 2024 r., godz. 17.00, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2 

Pracownia Podlaskiego Rękodzieła Ludowego działająca przy Bielskim Domu Kultury serdecznie zaprasza miłośników podlaskiej kultury ludowej na spotkanie dotyczące wpisu ręcznika obrzędowego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie, które poprowadzi kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Alina Dębowska- Jankiewicz będzie okazją do konstruktywnej wymiany poglądów i doświadczeń.

Wpis „Bielskiego ręcznika obrzędowego” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest doskonałym sposobem na jego ochronę i promocję jako żywego dziedzictwa, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Inicjatywa zakłada ochronę oraz popularyzację bielskiego ręcznika obrzędowego, jego roli i znaczenia w obrzędowości ludowej. 

Byłoby wspaniale gdybyście Państwo na spotkanie przynieśli swoje ręczniki i podzielili się ich historią. Szczególne zaproszenie kierujemy do osób, które samodzielnie wykonały lub wykonują ręczniki obrzędowe.

Do współpracy zaprosiliśmy jako instytucje wspierające Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Bielski Dom Kultury. Mamy nadzieje na współpracę.