Tykocin w obrazach Artura Chacieja

wystawa eksponowna od 1 lutego do 8 maja 2023 r.

Artur Chaciej, Tykocin – Impresja, 2018 r., olej, płótno

Artur Chaciej urodził się w 1948 r. w Białymstoku. Syn redaktora prasy białostockiej Włodzimierza Chacieja. Od najmłodszych lat obcował z bohemą artystyczną Białegostoku. Jednym z jego artystycznych mentorów był Tadeusz Bołoz. W 1967 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tkwiąc w młodzieńczym buncie przeciw autorytetom przerwał studia, ale ani na moment nie przestał zmagać się ze sobą, jako artysta. Żyje z „bycia artystą”, znajdując wielu oddanych zwolenników swojej sztuki. Chaciej to nostalgiczny kronikarz świata. Świata, który odchodzi w niepamięć. Co rusz wraca w twórczości do Białegostoku swojego dzieciństwa. Nonszalancką kreską na niedużych formatach papieru przywraca zapomniane domy, podwórka, uliczki. Ostatnio dostrzegł też urok kameralnego Tykocina i zobaczył to wszystko okiem spostrzegawczego i wrażliwego dziecka, a jednocześnie z życiowym i warsztatowym doświadczeniem artysty i człowieka dojrzałego. Patrząc na te kameralne prace ma się wrażenie, że ktoś z góry towarzyszy artyście i dyskretnie się wzrusza.

Prezentowane prace zostały zakupione do kolekcji Muzeum w Tykocinie przez przedstawicieli życia gospodarczego społeczności lokalnej z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.