UNIA LUBELSKA – 450 LAT RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW

wystawa eksponowana od 1 grudnia 2019 r., do 29 lutego 2020 r.

Muzeum w Bielsku Podlaskim serdecznie zaprasza na zwiedzanie rocznicowej wystawy czasowej „Unia Lubelska - 450 lat Rzeczpospolitej Obojga Narodów” przygotowanej przez Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Historia stosunków polsko – litewskich sięga o wiele dalej niż  Unia Lubelska, która stanowi ich zwieńczenie. Wystawa prezentuje jak tworzyły się relacje Polski i Litwy począwszy od średniowiecza, aż do rozbiorów. Na wystawie znajdziemy reprodukcje dokumentów rękopiśmiennych, dzieł sztuki, zabytków ze zbiorów muzeów i archiwów z całej Polski poruszających temat Unii Lubelskiej.

Trzeba wspomnieć, że swój udział w Unii ma również Bielsk, gdzie w 1564 roku odbył się Sejm Wielki, podczas którego rozprawiano o unii z Litwą. W trakcie obrad dyskutowano o ważnych sprawach dla Wielkiego Księstwa Litewskiego – podpisano Bielski Przywilej oraz przyjęto tekst II Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Rozprawiano też nad kwestiami dotyczącymi unii Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 2019 r. obchodzimy 450. rocznicę umowy, która miała niebagatelny wpływ na dzieje województwa podlaskiego. Wystawa będzie prezentowana na 8 planszach.